Duvar Dekorasyonunda En Sık Yapılan 7 Hata

Duvar Dekorasyonunda En Sık Yapılan 7 Hata

Dekorasyon meraklıları için bir mekanın duvarları, yaratıcı şekilde doldurulmayı bekleyen boş bir tuvalden farksızdır! Ama duvar dekore etmek pek de öyle sanıldığı kadar kolay değildir.

Yüzlerce duvar panosu, duvar saati ve duvar süsü alternatifiyle baş başayken yanlış hamleler yapmamak için Hoagard tasarımcılarının önemle altını çizdiği bu 7 duvar dekorasyonu hatasına mutlaka göz atın!


Oranlama konusunu es geçmek

Duvar dekorasyonu yaparken en sık düşülen hatalardan biri ne yazık ki yanlış oranlama yapmak oluyor. Bu hata, küçük odaların duvarlarına dev duvar panoları asılmasına; kocaman odaların duvarlarında ise küçük ve yetersiz duvar aksesuarlarının kullanması ile sonuçlanıyor. Oysa ev dekore ederken mobilyaları nasıl odanın büyüklüğüne göre oranlıyorsak aynı kuralı duvar dekorasyonunda da uygulamamız gerekiyor.

skull design
Duvarı tema belirlemeden dekore etmek

İhtişamlı çerçevesiyle göz kamaştıran bir tabloyu çok beğendiniz. Sonra da o tabloyla hiç alakası olmayan minimalist bir metal duvar süsü tam kalbinizden vurdu! Her iki parçayı da beğenmeniz kadar normal bir şey yok ancak bu iki farklı parçayı aynı kombinasyon içinde kullanmak duvar dekorasyonunuzu tek hamlede mahvedebilir. Bu yüzden evinizde hakim olan dekorasyon stiline uygun ve kendi içinde bir hikayesi olan kompozisyonları tercih etmek duvarlarınızı çok çaba sarf etmeden muhteşem gösterecektir.

Asimetri ve eğrilik ihtimalini atlamak

Özellikle bir gallery wall tasarımı yapıyorsanız elinize birkaç çivi bir çekiç almadan önce yapmanız gereken önemli bir işlem vardır: Çivi çakacağınız noktaları ölçümlemek. Bunu yapmak için bir mezura / cetvel kullanabileceğiniz gibi su terazisi yardımıyla da ölçü alabilirsiniz. Yapacağınız gallery wall tasarımı asimetrik olsa bile, parçaların birbirlerine olan paralelliğine yeterince dikkat etmemek beklediğiniz etkileyici sonucu almanıza mani olabilir.

Basit duvar stickerları kullanmak

Eğer gereğinden fazla boş duvarınız varsa ve bu duvarları dolu ve şık göstermenin basit bir yolunu arıyorsanız sakın ucuz görünen basit duvar sticker’larına başvurmayın! Çocuk / bebek odaları için ekonomik bir duvar dekorasyonu seçeneği olabilir. Ancak öğrenci evi gibi bir görüntüyü kimse istemez. Hesaplı ve uygun fiyatlı dekorlar istiyorsanız 28 - 29 - 30 Nisan tarihlerinde devam edecek Hoagard Bahar İndirimi’nden yararlanabilirsiniz! :)

Yanlış duvar saati seçimi yapmak

“Sonuçta duvar saati dediğin zamanı öğrenmeye yarıyor” deyip geçmeyin çünkü özensizce seçilmiş bir duvar saati işi bir anda berbat edebilir. Duvar saati seçerken mümkünse başka duvar panosu ve wall art’larla da uyum sağlayacak; mümkün olduğunca nötr ve minimalist bir tasarımı tercih edin. Aksi halde duvarlarınızda rüküş ve gözü yoran bir görüntü ortaya çıkabilir.

Bir renk paleti belirlememek

Siz siz olun duvarlarınızı yeniden tasarlarken mutlaka duvar renginizi; mobilyalarınızın ana renk temasını ve duvarlarınızda görmek istediğiniz kontrast görünümü önceden hesaba katın. Aksi halde sırf rengini / şeklini sevdiğiniz için duvarınıza astığınız – aslında kendi içinde şık ve stil sahibi olan- parçalar renklerin uyumsuzluğu nedeniyle kaybolup gidebilir.

Tipografi kullanımını abartmak

Hoagard tasarımcıları son yıllarda en sık rastladıkları duvar dekorasyonu hatalarından birinin de gereğinden fazla tipografi (yazı) kullanmak olduğunu belirtiyorlar. Bu yüzden, mottolu ve motivasyonel içerikleri olan duvar panoları duvarlarda cool bir stil yaratsa da bu tip dekorasyon unsurlarını mümkün olduğunca az ve öz kullanmakta fayda var.


Yorum Yaz

Yorumlarınız onaylandıktan sonra paylaşılmaktadır.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.