Dünyanın Dört Bir Yanından Sanat Eseri Gibi Rögar Kapakları

Dünyanın Dört Bir Yanından Sanat Eseri Gibi Rögar Kapakları

Yabancı bir kenti ziyaret ettiğimizde, o kentin ruhuna dair detayları genelde tarihi binaların dış cephelerinde; heykellerde ya da anıtsal yapılarda ararız. Ancak bir kentin ruhu bazen tam da bastığımız yerde, ayaklarımızın altında duruyor olabilir! İşte her biri farklı bir tasarım anlayışını ve kültürel dağarcığı yansıtan rögar kapakları da bahsettiğimiz ruhu en saf haliyle yansıtan aynalardan biri.

Hoagard olarak bize metal tasarımlarımızda fazlasıyla ilham veren ve ürün haline getirmemizi sağlayan bu kapakların en ilginç ve estetik örneklerini sizin için araştırdık! 

Dünyann Dört Bir Yanndan Sanat Eseri Gibi Rögar Kapaklar

Kopenhag  / Danimarka

İskandinavlar ve tasarım yan yana geldiğinde ortaya güzel bir şeyler çıkmaması mümkün olabilir mi? Kuzeyin en güzel ülkelerinden Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan rögar kapakları da adeta bunun bir kanıtı gibi. Üzerinde irili ufaklı fillerden oluşan kalabalık bir fil sürüsü illüstrasyonu bulunan bu kapaklar, şehirde ‘bastığı yere bakarak’ gezenleri gülümsetecek kadar sevimli bir tasarıma sahip. Filin iyi şans ve bereket özelliklerini çağrıştıran bu rögar kapağını insanın alıp evinin duvarına asası geliyor. Biz de çok beğendiğimizden Copenhagen Rögar Kapağı Metal Deco olarak ürünlerimizin arasına ekledik.

Kopenhag Rögar Kapağı

Gdansk / Polonya

Polonya’nın Almanya sınırındaki en tarihi kentlerinden biri olan Gdansk’ın gece kulüpleri, restoranlar; müzeler ve pek çok cazibe merkezi ile dolu bölgelerinde bulunan bu rögar kapağındaki figürün Slav mitolojisine ait olduğu tahmin ediliyor.

Dünyann Dört Bir Yanndan Sanat Eseri Gibi Rögar Kapaklar

Seattle / ABD

Grunge, sokak sanatı ve özgürlük denildiğinde akla gelen ilk Amerika eyaleti olan Seattle’da bulunan rögar kapakları da şehirdeki bu renkliliği yansıtır cinsten. Yerel sanatçılar tarafından belediyenin teşviki ile tasarlanan bu kapakların amacı Seattle’ın sanatsal ruhunu daha iyi vurgulayabilmek. Web sitemize Seatle Rögar Kapağı Metal Deco olarak eklediğimiz bu tasarım Seattle’ın renkli ve çeşitli sakinlerini simgeliyor.

Seattle Rögar Kapağı

Gunma / Japonya

Japonya’nın Gunma Belediyesi sınırlarında rastlayabileceğiniz bu şeker gibi rögar kapağı tasarımına şaşırmamak imkansız! Neredeyse tüm ülkeyi etkisi altına alan ve deyim yerindeyse gücünü şirinlikten alan “Kawaii” akımının bir yansıması olan bu manga esintili kapaklar özellikle batılı turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Dünyann Dört Bir Yanndan Sanat Eseri Gibi Rögar Kapaklar

Berlin / Almanya

İstisnasız şekilde Berlin’in tüm caddelerinde karşınıza çıkabilecek bu rögar kapağı, kentin birçok önemli sembolünü taşıyan bir tasarıma sahip. Brandenburg Kapısı, parlamento binası ve TV kulesi gibi mekanların çizimleri ile oluşturulan bu kapakların ilginç bir yönü daha var: Çünkü II. Dünya Savaşı’nda yaşanan bombardımanlara karşı korunmak için Naziler tarafından inşa edilen yer altı sığınaklarına inmenin yolu da bu kapaklardan geçiyor! Sevdiğimiz şehirlerden Berlin'in rögar kapağı da Metal Deco olarak Hoagard Tasarım Ambarı'nda.

Dünyann Dört Bir Yanndan Sanat Eseri Gibi Rögar Kapaklar

 


Yorum Yaz

Yorumlarınız onaylandıktan sonra paylaşılmaktadır.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.