Cool ve Sıra Dışı Bir Çocuk Odası İçin Uygulamanız Gereken 6 Tüyo

Cool ve Sıra Dışı Bir Çocuk Odası İçin Uygulamanız Gereken 6 Tüyo

Dijitalleşen dünyanın tam ortasına doğan günümüz çocukları, o klasik cicili bicili çocuk odaları yerine, karakterlerini yansıtan ve stil sahibi odaları tercih ediyorlar. Okulların açılmasıyla çocuk odası dekorasyonu konusunda yeni arayışlara giren ebeveynlere ilham verecek cool ve sıra dışı çocuk odası önerilerimize mutlaka göz atın!

Cool ve Sra D Bir Çocuk Odas çin Uygulamanz Gereken 6 Tüyo

Dekorasyonu bir hikaye ekseninde planlayın

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun onun odasını dekore etmeye başlamadan önce çocuğunuzun da fikrini alarak bir hikaye ya da bir dekorasyon teması belirleyin. Çünkü çocuk odası dekorasyonu yaparken bir hikaye ya da tema üzerinden ilerlerseniz, odaya farklı zamanlarda dekoratif objeler ve eşyalar ekleseniz bile odanın genel bütünlüğü bozulmaz. Çocuğunuzun ilgi alanına ve ruhuna göre seçebileceğiniz uzay teması, doğa teması ya da fantastik kahramanlarla ilgili bir tema sadece estetik anlamda değil, aynı zamanda onun merakını ve hayal gücünü tetiklemesiyle denemeye değer.

star wars temalı çocuk odası

 

milkyway metal deco

Duvarları sıradanlıktan kurtarın

Tıpkı evin diğer bölümleri gibi çocuk odası duvarlarının da biraz tasarım dokunuşuna ihtiyacı vardır. Bu yüzden çocuğunuzun odasını dekore ederken bir duvarda karatahta efektli boya tercih edebilir; onun seçtiği fotoğraflar ve görsellerle hazırlayacağınız bir gallery wall oluşturabilir ya da duvarlarda cool metal duvar aksesuarları kullanabilirsiniz.

kara tahta

 

panda metal deco

Ahşap objeler kullanın

Özellikle büyük metropollerde büyüyen çocuklar ne yazık ki doğa ile haşır neşir olma fırsatı bulamıyorlar. Bu yüzden de çocuğunuzun odasına doğanın o sakinleştirici enerjisini getirmek için ahşap mobilyalar ve ahşap dekor unsurları kullanabilirsiniz. Özellikle sağlığa zararlı kimyasallar içermeyen doğal ve sürdürülebilir ahşap malzeme ile imal edilmiş ürünleri tercih ederek aynı zamanda çocuğunuzun sağlığını da koruyabilirsiniz.

Cool ve Sra D Bir Çocuk Odas çin Uygulamanz Gereken 6 Tüyo

 

unicorn

Odayı çocuğun zevklerine göre kişiselleştirin

Farklı tepkileri, farklı bakış açıları ve farklı ilgi alanlarıyla her çocuk ayrı bir dünyadır! Bu yüzden de çocuk odası dekorasyon fikirleri içinde kaybolmadan önce çocuğunuzun ruhunu, ilgi alanlarını ve meraklarını iyi analiz etmelisiniz. Örneğin spordan ve oyundan vazgeçemeyen çok hareketli bir çocuğunuz varsa onun odasını dekore ederken rahatça enerjisini atabileceği alanlar bırakmanız gerekir. Ya da çocuğunuz sanattan, resim yapmaktan ve renklerden hoşlanıyorsa onun yaratıcılığını rahatça sergileyebileceği bir duvar dekorasyonu çocuğun gelişimi için son derece faydalı olabilir.

Renklerin gücünden faydalanın

Neyse ki "Kız çocuk odası pembe, erkek çocuk odası mavi olur." klişesi geride kalalı çok oldu. Devir artık çocuk odalarında soft renk paletleri ya da canlı kontrast renkler kullanma devri! Siz de sıra dışı bir çocuk odası tasarlamak istiyorsanız öncelikle renklerle oynamaktan korkmayın. Tasarlayacağınız odanın temasına ve çocuğunuzun tercihine göre pastel renklerden oluşan renk paletleri kullanabileceğiniz gibi sarı – siyah; yeşil – fuşya, mercan – turkuaz gibi güçlü renk kontrastlarından da faydalanabilirsiniz.

Cool ve Sra D Bir Çocuk Odas çin Uygulamanz Gereken 6 Tüyo

Yaratıcılığı tetikleyecek bir çalışma köşesi oluşturun

Okul çağındaki çocuklar için -bunca uyaranın içinde- ders çalışmak ve ödev yapmak bir hayli zordur. Ancak pedagoglar bu sorunun rahat, motive eden ve ihtiyaçları karşılayan bir çalışma alanı yaratılması ile aşılabileceğini belirtiyorlar. Siz de dekore edeceğiniz çocuk odasının bir köşesinde, odanın ger kalanından bağımsız bir çalışma köşesi tasarlayarak çocuğunuzun daha konsantre şekilde ders çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Hatta çalışma masasının yaslandığı duvara motivasyon içeren sloganlar asmak ya da çocuğunuzun hedeflerinden oluşan bir pano hazırlamak onun ders çalışmaya olan negatif bakışını tümden değiştirebilir.

çalışma masası


1 yorum


  • Firdevs

    Hoagard teşekkür ederiz, süper fikirler🙏


Yorum Yaz

Yorumlarınız onaylandıktan sonra paylaşılmaktadır.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.