8 maddede Black Friday Nedir, Ne Değildir?

8 maddede Black Friday Nedir, Ne Değildir?

Bundan 5-10 sene önce Amerika’nın muhtelif yerlerindeki Apple Store’ların kapısında oluşan kuyruklarla dikkatimizi çeken Black Friday geleneği nihayet yakın zamanda ülkemize de intikal etti. Sene boyunca göremeyeceğimiz kadar büyük indirimleri yakalama fırsatı sunan bu alışveriş çılgınlığı etkinliği hakkında merak edilen 8 şeyi sizler için araştırdık.

8 maddede Black Friday Nedir Ne Deildir

1932 senesinden beri her sene gerçekleştirilir

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1929 – 1939 yılları arasında yaşanan ve "Büyük Buhran" olarak da anılan ekonomik kriz sırasında halka daha çok alışveriş yaptırmak ve piyasadaki mevcut nakit akışını hızlandırmak için ortaya atılan Black Friday tam 86 senedir aralıksız olarak devam eden bir geleneğe dönüşmüştür.

8 maddede Black Friday Nedir Ne Deildir

Black Friday her sene Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma günü başlar

Black Friday yani Kara Cuma indirim gününün belirli bir tarihi yoktur. Çünkü bu gün her yıl Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma yapıldığı için tarih her sene değişebilir. Örneğin bu seneki Black Friday 23 Kasım Cuma gününe denk geliyor.

Aynı zamanda Noel alışverişinin de başlangıcı olarak kabul edilir

İlk olarak Amerika, Kanada ve İngiltere’de yaygınlaşan bu çılgın indirim günü aynı zamanda Hıristiyan toplumlar için çok önemli bir olgu olan Noel alışverişinin de başlangıcı olarak kabul edilir.

8 maddede Black Friday Nedir Ne Deildir

"Black Friday" ismi alışverişler sırasında oluşan izdihamdan çıkmıştır

Bu indirim gününün "Black Friday" yani "Kara Cuma" olarak anılması, çılgın indirimler yüzünden mağazalarda yaşanan izdiham, yaralanma ve hatta ölüm olaylarına dayanır. Ancak isimle ilgili başka rivayetler de yok değildir. Bir diğer rivayete göre Kara Cuma ismi, indirim günü boyunca ucuz fiyatla mal stoklayan kara borsacılardan gelir.

8 maddede Black Friday Nedir Ne Deildir

Black Friday günü ABD’de mağazalar o güne özel 05:00’te açılır

Sadece kara Cuma’ya özel olarak ABD’de mağazalar sabah 05:00 gibi açılır ve gece 24:00’te kapanır. Mağaza önünde geceden kurulan kamplar işte bu açılış saati yüzündendir.

8 maddede Black Friday Nedir Ne Deildir

Türkiye’de Black Friday’e en çok ilgi gösteren ülkeler arasındadır

2017 verilerine göre Türkiye,  Black Friday akımına en çok ilgi gösteren ülkelerden biridir. Normal bir güne oranla %622 oranında daha fazla alışveriş yapan Türk tüketiciler bu oranda Singapur, Hong Kong ve Japonya gibi ülkelerle yarış halindedir.

Black Friday’de en çok ilgi gören kategoriler elektronik, moda ve dekorasyon ürünleridir

İstatistiklere göre Black Friday’de dünya çapındaki tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği kategoriler sırasıyla elektronik, moda, dekorasyon ürünleri ve kitap kategorileridir.

8 maddede Black Friday Nedir Ne Deildir

İndirim oranları %80’e kadar çıkabilir

İndirim oranlarının ürüne ve markaya göre değiştiği bu fırsatlarla dolu günde indirimler %80’e kadar varabilir. Biz de Hoagard olarak 23 – 24 Kasım tarihlerinde 2 gün boyunca tüm ürünlerde %30 indirim oranımızla Black Friday coşkusuna dahil olacağız!


1 yorum


  • Sinan Ceylan

    Türkiye özgü veya hoşgörsünler hoagard özgü bir alış verıs iyi olur teşekkür


Yorum Yaz

Yorumlarınız onaylandıktan sonra paylaşılmaktadır.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.